Laktát - proč svaly bolí?
Určitě všichni ten pocit znáte, při pohybu "nadoraz", hlava říká ještě vydrž, ale tělo se brání a musíte zpomalit. Proč k tomu dochází a co se v těle odehrává vysvětluje Jiří Sekera.
V těle je stále tvořeno malé množství kyseliny mléčné, tzv. klidový laktát, jehož hodnota se pohybuje od 0,5 do přibližně 1,5 mmol/l. Podobné hodnoty vykazuje organismus při čistě aerobním zatížení.
Zvýšená produkce laktátu
Fyzická zátěž vyvolává v závislosti na své délce a intenzitě určitou odezvu v metabolismu sportovce. Podle jeho typu hovoříme v praxi o aerobním, aerobně - anaerobním nebo převážně anaerobním zatížení. V této souvislosti hovoříme též o aerobním a anaerobním prahu. Intenzivní, a po určitou dobu trvající, zatížení tedy vede ke zvýšené produkci laktátu.
-
Mohlo by Vás zajímat: VO2max – měřítko naší kondice
Dochází ke změně vnitřního prostředí
Laktát je kyselé povahy, a proto dochází ke změnám vnitřního prostředí organismu, tzv. zakyselení. Sportovec vnímá subjektivně tento jev jako pocit bolesti ve svalech a je příčinou ztráty svalové síly, ztuhlosti, snížení koordinace, zhoršení techniky sportovního pohybu a podobně.
Výsledkem je, že nelze dále pokračovat ve výkonu touto intenzitou, a je třeba buď intenzitu snížit či dokonce výkon zcela ukončit.
Hodnota laktátu je tedy odezvou organismu na zatížení, a proto vždy vyhodnocujeme a posuzujeme její úroveň ve vztahu k podávanému výkonu, případně tepové frekvenci.
V laboratorních podmínkách se s koncentrací laktátu v krvi pracuje při stanovení tzv. laktátové křivky, jakožto základu pro určení tréninkových pásem.