Zdravotní rizika sedavého zaměstnání
Sedavé zaměstnání sebou často přináší také nepříjemné zdravotní problémy jako je syndrom karpálního tunelu, pálení očí nebo bolesti zad.
Tyto obtíže se mnohdy vyskytují kvůli dlouhodobému sezení, které má za následek nevyváženou funkci pohybového systému: dochází k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných.
Škodlivé návyky při práci s klávesnicí a myší
Při práci s počítačem vám hrozí syndrom karpálního tunelu, který vzniká kvůli chybným návykům při práci s klávesnicí nebo myší, zejména v důsledku přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů. Mezi typické projevy karpálního tunelu pak patří bolesti v zápěstích, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost.
„Problémem je dlouhodobý, vynucený úchop ruky při práci na počítači a hlavně s myší. Ten přetěžuje svaly předloktí i ruky a také vazivové tkáně v této oblasti. Pořiďte si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Občas si udělejte alespoň jeden cvik, při kterém si protáhnete paži a ulevíte si od strnulé pozice. Například můžete celou paži včetně zápěstí a prstů (buď ve visu, nebo na stole) dát do opačného postavení než při práci s myší. To znamená, že paži vytočíte zevně a s mírným odporem protáhnete včetně ruky,“ vysvětluje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.
Více článků v rubrice: Cvičení u počítače
Podchyťte onemocnění v jeho počáteční fázi
Pokud se u vás objevily zdravotní potíže, zapomeňte na domácí diagnostiku či polykání léků na bolest. Nečekejte, že své klouby například s poškozenou chrupavkou rozchodíte či rozhýbáte. Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se projevuje například bolestivostí a ztuhlostí kloubů. Raději zajděte na konzultaci ke svému lékaři, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního onemocnění a odliší, zda se jedná o strukturální změny (artrózu) nebo o funkční problém kloubu.
Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí metody INFINITY, kterou vyvinula MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Naučte se pohybové variace ve tvaru ležaté osmičky
Pacienti a fyzioterapeuti během rehabilitace pomocí metody INFINITY využívají osmičkový pohyb. Tato rehabilitační metoda umožňuje velké množství pohybových variací a rehabilitace, které vycházejí nejen z tohoto symbolu nekonečna. INFINITY snižuje bolestivost postižených tkání. Dochází při ní ke zlepšení funkce kloubu tím, že například kloub centrujeme a stabilizujeme. Současně dochází k uvolnění tkání. To vše pomáhá lépe nastavit postižený kloub i celkové držení těla.
Zacvičte si v makropohybu i mikropohybu
Cvičení s metodou INFINITY je jednoduché. Pokud nejste v pohybu limitováni svým zdravotním stavem, můžete cvičit v plném rozsahu pohybu, tedy v makropohybu, aniž byste postižený kloub přetěžovali. V případě, že je u pacienta z nějakého důvodu omezena hybnost (poúrazový, pooperační stav apod.), můžete INFINITY provádět i v mikropohybu, tj. v rozsahu milimetrů.
Při „cvičení v představě“, které je další z možných způsobů léčby, nemá tato metoda prakticky žádné kontraindikace. Je vědecky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a tak příslušné svaly zapojuje, i když necvičíme. Tímto způsobem se tak mohou rehabilitovat i lidé, kteří jsou nepohybliví, mají nařízený pooperační a poúrazový klid nebo mají kvůli onemocnění omezenou hybnost.
"Toto cvičení umožňuje zapojit i ty svaly, které se při normálním cvičení špatně aktivují. Jakmile se funkce kloubů zlepší, mohou pak pacienti následně cvičit i v makropohybu, tj. v centimetrech,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.