"Překonat stres je snadné", říká Radek Karban
Negativní stres (tzv. distres) nám znepříjemňuje život, uvádí nás do neklidu a je často plný frustrace, strachu, zlosti, beznaděje či úzkosti. Jeho dlouhodobý vliv se může projevit ztrátou naší životní energie a zdravotními obtížemi. Zvyšující se psychické vypětí může skončit až syndromem vyhoření a depresí.
Stres se sice tváří jako čistě negativní slovo, ale pravdou je, že může být i pozitivní (tzv. eustres), který člověka motivuje k rozvoji. Vzniká například, když koupíte nový dům, naplánujete si dovolenou, když se oženíte nebo se vdáte či se vám narodí dítě. Takový stres může být výzvou a motivací, působit vzrušení, zlepšovat naše vystupování a zvyšovat kvalitu života. Tento druh stresu ale protentokrát ponechme stranou a pojďme se zabývat tím, jak eliminovat ten negativní.
Spouštěče stresu
Následující výčet faktorů, vyvolávajících stres není ani nemůže být úplný. Stresorů existuje zkrátka celá řada, a co je stresující pro jednoho, nemusí být nutně stresující pro druhé:
- faktory související s prací a penězi: pracovní požadavky, špatné pracovní podmínky či problémy se spolupracovníky a nadřízenými, nezaměstnanost, nedostatek peněz
- osobní vztahy: konflikty s rodinou, mezi partnery, mezi dalšími lidmi
- různé druhy změn: vstup či ukončení školy, nové zaměstnání, odchod do důchodu, stěhování
- traumatické faktory: úmrtí v rodině, únos, znásilnění, týrání, šikana, rozvod, ztráta životní role, nehoda, úraz
- životní prostředí: počasí (nízká nebo vysoká teplota), nadměrný a dlouhodobý hluk, znečištěný vzduch, nedostatek prostoru a životní podmínky
- životní styl: nepravidelná strava, nedostatek spánku, spěch, nepořádek, nadměrné pití alkoholu, zdravotní problémy
Stres a psychosomatika
Psychosomatika (psyché - duše, soma - tělo) vychází z toho, že se duševní nesoulad projevuje na těle příznakem nebo nemocí. Důsledkem neřešených stresů nás mohou postihnout zdravotní potíže. Ty se objevují zejména na části těla, na které stres pociťujeme nejčastěji. Například: žaludeční a střevní potíže, potíže s dýcháním či bolesti hlavy.
Když však v životě vyřešíme situaci, která nás stresuje, často se stává, že zdravotní problém sám od sebe zmizí.
Pokud je stres příliš velký a jsme mu vystaveni dlouhodobě, může přejít až do stresu chronického, který může být spojen se srdečními obtížemi, infarkty, problémy se žaludkem a může být i příčinnou vzniku rakoviny a chronických dýchacích obtíží.
Jak pracovat se stresem v každodenním životě
Cítíte časté napětí? Zažíváte v každém dni stálý stres z různých situací a vnímáte, jak vás to psychicky i fyzicky likviduje? Chcete se umět co nejvíce ochránit, aby na vás měl stres co nejmenší dopad? Pojďte vyzkoušet techniky, které by vám mohly přinést více klidu do života a jaké mí studenti Akademie Radka Karbana už léta využívají.
Nejprve si zkuste uvědomit, co je to, co vám stres vyvolává. Klidně si sepište na papír všechny situace, které vás napadnou a které vám v poslední době stres způsobily. Může jít třeba o zpoždění autobusu, nestíhání pracovních úkolů, komunikace se svým nadřízeným, problémy ve vztahu či v rodině atd. Vybavte si nějakou konkrétní situaci, jak se cítíte? Co s vámi dělá? Buší vám zrychleně srdce, způsobuje vám bolest či tlak v nějaké oblasti vašeho těla? Stahuje se vám žaludek, máte bolesti hlavy a cítíte se bez energie? Jste tak nervózní, až vám vypne mysl a vy nedokážete adekvátně a rychle reagovat? Nejraději byste zalezli na chvíli někam, kde byste se mohli na chvíli schovat? Pojďte se v následujících řádcích inspirovat následujícími příklady, jak se stresem zatočit.
Jak zvládnout akutní stres
Pomoc č. 1 – Prodýchat se do klidu
Asi úplně nejrychlejší metodou pro zklidnění ve stresové situaci, je práce s dechem. Dech je spojovací prvek mezi naší psychikou a naším tělem, proto se v situaci akutního stresu objevují nepravidelnosti v dýchání. Pohodlně se posaďte, pokud můžete tak zavřete na chvilku oči, ruce mějte uvolněné v klíně. Nechte své tělo pomalu a rytmicky dýchat tak, aby vám to dýchalo úplně samo. Prodlužte nádech i výdech a takto dýchejte ideálně několik minut. Po chvíli si všimnete, že prodloužení výdechu vám přineslo zklidnění a relaxaci.
Pomoc č. 2 – Situace se nezmění, ale vy můžete změnit sebe v ní
Situace: Máte důležitou schůzku. Jste na cestě a sedíte v autobuse, který měl čtvrthodinové zpoždění a vám je jasné, že to je časově úplně na knap a že jestli si tento autobus nepospíší, tak nestihnete návazný spoj. Situace vás pohltí, díváte se střídavě na hodinky a střídavě na situaci na silnici.
Autobus zastaví, na semaforu svítí červená. V podstatě úplně běžná situace, to se tak na silnici běžně děje, jenže pro vás je plná napětí. Klepete nohou, jste nervozní, skenujete to červené svítící světlo a zdá se vám úplně nekonečné, než přeblikne na zelenou.
Autobus, který jede svou standardní rychlostí, pro vás jede jako šnek a adrenalin stoupá. Trousíte sprostá slova a zoufale spíláte. Když konečně autobus zastaví na očekávané zastávce, běžíte jak blázni na navazující spoj, div se nepřizabijete. To je taková ukázka typického stresu. Co tu úplně stejnou situaci prožít jinak?
Jste v tom stejném zpožděném autobuse a víte, že to máte na důležitou schůzku opravdu na knap. Nejlepší je komunikace. Pokud máte telefon na osobu, se kterou se máte sejít, zavolejte jí a informujte o vaší dopravní situaci, seznamte ji s tím, že se můžete opozdit. Náhle budete mít klid, už nebudete mít tendenci tolik pospíchat, jelikož to máte ošetřený.
Pokud telefon na danou osobu nemáte, tak zkuste na moment zavřít oči, zhluboka dýchat a říct si, že danou situaci stejně neovlivníte a nechte zkrátka, ať se věci stanou, jak se mají stát. Zároveň si reálně vyjmenujte, co se může stát, když přijdete pozdě, dost možná zjistíte, že až tak nic zásadního, že se svět neobrátí vzhůru naruby.
A napadá mě také, že někdy je člověk naštvaný za to, jak se situace seběhla, ale později zjistil, že díky tomu se událo něco pro něj lepšího. Stalo se pár případů, kdy někteří lidé nestihli letadlo, které pak spadlo. Zprvu člověk nestihnutí letadla vnímal jako tragédii, ale posléze se to ukázalo jako ta nejlepší věc, která se mu mohla stát. Takže je dobré zkusit více důvěřovat životu a nebrat ty věci až tak vážně. :)
Pomoc č. 3 – „Tady a teď“ aneb ne já a problém, ale pouze JÁ
Příklad: řešíte vztahové problémy, jdete do práce a celý den se nemůžete soustředit, protože ty problémy máte prostě pořád v hlavě. Jelikož nejde o krátkodobou záležitost, ale problémy se už táhnou delší dobu, začne vaše věčné stěžování a negativní nálada otravovat i vaše spolupracovníky, vedoucí zas nejásá nad vaším pracovním výkonem a vy se cítíte totálně zbědovaní, protože se vám zdá, že je všechno nanic. Jste v nepřetržitém stresu.
Jak si pomoci?
Zkuste oddělit soukromí od pracovního života. Buďte v práci sama pro sebe jinou osobou než doma. S příchodem do práce se zkuste odpojit a být tady a teď, dělat to, co je potřeba. Dát svých 100% tomu, co právě děláte a kde právě jste. Když jste doma, řešte, co potřebujete. Když jste v práci, věnujte svou mysl dané činnosti a lidem kolem. Zajděte si na oběd a věnujte pozornost pouze tomu jídlu. Zkuste odložit mobil a chvíli si užít čas pouze pro sebe. (Ne já a problém, ale pouze JÁ). Vše dělat tady a teď. Uvidíte, že vám bude líp, dodal Radek Karban.
Pomoc č. 4 – Příjemné odpojení
Zkuste se někdy v nějaké stresové situaci úplně odpojit a začít dělat něco, co vás baví. Možná něco nepůjde, zkuste třeba jen čmárat po papíře… vyventilovat ty svoje pocity. To přinese zklidnění.
Pomoc č. 5 – Bláznům zdar!
Vystresoval vás v práci nějaký klient nebo třeba vedoucí? Jste plni hořkosti a vzteku a připadáte si jak papiňák? Odejděte na chvilku do místnosti, kde budete sami nebo se alespoň otočte tak, aby na vás nikdo neviděl a udělejte něco šíleného, dětinského, bláznivého, nepatřičného nebo nějakou věcí do něčeho bouchněte, ať to udělá nějaký zvuk. Já jsem takhle po jednání s klientem odešel do místnosti, kde jsem byl sám a tam jsem dělal ksichty a vyplazoval jazyk. Je třeba to ze sebe setřást, nějak vyventilovat, protože zároveň s tím ze sebe setřeseme i ty negativní pocity a ten stres.
Zvládání dlouhodobého stresu a duševní hygiena
Živote stop!
Jste v totálním stresu, tlaku, problémy se na vás valí, nevíte co dřív a už i zapomínáte, máte pocit, že snad vybuchnete a že už to nemůžete dlouho vydržet? Zastavte se! Stopněte to dřív, než vás zastaví vaše fyzické tělo prostřednictvím nějaké nemoci. Dejte stopku všemu a jděte na slovíčko třeba na nějaké klidné místo do přírody, sami se sebou. Proberte svůj život, který nyní žijete a stanovte si priority, od těch, které jsou pro vás nejdůležitější. Je čas něco změnit, něco pustit. Je třeba myslet zejména na sebe, zeptejte se, co by vám ulehčilo? Co by vám pomohlo, abyste se cítili lépe? To mějte na pořadu dne. Dlouhodobě vás něco stresuje a deptá? Propusťte to ze svého života… Někdy je to tak těžké, ale za tu úlevu to neskutečně stojí.
Duševní hygiena
Co vám v životě dělá největší radost, přináší vnitřní klid a uspokojení? „To je přesně to, co jděte dělat teď hned a dělejte to, co nejčastěji to jde“ říká Radek Karban.
Dopřávejte si co nejčastěji aktivity, které máte rádi. Uvolněte se u nějakého vašeho oblíbeného koníčku, sportu, který vám stříkne endorfin do žil, zajděte si do divadla do kina, na koncert, dopřejte si odpočinek těla v sauně, hýčkání těla při masáži či jiné vám příjemné aktivitě, smějte se s přáteli, změňte prostředí, zajděte nasát energii do přírody, meditujte a dopřejte svému tělu kvalitní jídlo a dostatečnou dobu spánku.
Uvidíte, jak se uvolníte a získáte plno energie a elánu do života.
Kdo je Radek Karban a čemu se věnuje?
Radek Karban je expert na rozvíjení lidského potenciálu a prosperity a skrze různé techniky a nástroje z psychologie v lidech vyvolává hluboké proměny a posouvá je tam, kam chtějí. Je MASTER neuro-lingvistického programování (NLP), hypnózy, EFT a TFT, systemického koučování. Pobýval několikrát v Indii, USA a UK.
Absolvoval tréninky foto-čtení, rychlého čtení a super-paměti. Následující dlouhé roky experimentuje při studiu na VŠE s vlastním tělem a zkouší různé doplňky stravy a mozkové nutrienty. Věnuje se rozvíjení funkcí mozku na trenažérech s EEG. Odjíždí do USA učit se o dosahování vrcholového stavu tzv. “peak & high performance” od světových špiček jako je legendární Anthony Robbins či Brendon Burchard z USA. Věnuje se následně mentalitě úspěšných lidí a jaké vzorce je spojují. V Americe se dostává do blízkého prostředí lidí jako je Serena Williams, Andre Agassi, Oprah Winfrey, Robert Kiyosaki (přítel Donalda Trumpa) a spousty dalších.
Prošel několika výcviky v moderní psychologii modelování úspěšných lidí - neuro-lingvistického programování a rozšiřuje si své znalosti a schopnost modelovat lidské myšlení a chování. Jak jinak, než od samotného zakladatele NLP Richarda Bandlera a mistra hypnózy Paula McKenny. Rozšiřuje si dále své dovednosti o energetické a prožitkové techniky přímo od učitele a mentora Tonyho Robbinse Tolly Burkana v USA. To zavádí i ve svých tréninzích, které jsou v ČR známy jako velmi intenzivní a průlomové, neboť mění v lidech paradigma a to vytváří nový pohled na sebe, druhé i celý svět.
Je autorem několika českých online tréninků - např. Maximální Potenciál a knih jako je Proměň své sny v realitu či Aktivuj Svůj Potenciál. Pořádá intenzivní transformační tréninky na rozvinutí našeho plného potenciálu a ukazuje lidem, jak lze dosáhnout čehokoliv, co si jen dokáží představit.