Pomůže nám genetika?
Jaké nemoci nám v budoucnu hrozí, lze v současné době zjistit genetickými testy. Genetika je jednou z nejrychleji se vyvíjejících oblastí vědy.
Rozluštění lidského genomu trvalo přibližně 12 let, ale díky moderním metodám je nyní možné zjistit soubor genetických dispozic jednotlivce přibližně do měsíce. Testy, které u nás nabízí několik komerčních firem, odhalí dispozice pro více než dvacet chorob. Zdravotní pojišťovny je ale nehradí a jejich cena se pohybuje v řádu tisíců korun.
Výjimky existují. Již delší dobu mají své místo například v těhotenství, kdy se v rodině narodilo dítě s vážnou geneticky vázanou vrozenou vadou. Nás, dospělé, však daleko více zajímá, jaké máme dispozice k chorobám vyššího věku, nebo máme-li naopak to štěstí, že se nám tyto choroby vyhnou.
Myslete na prevenci
Známe-li dobře, co nás může potkat a jak proti tomu bojovat, jsme ve výhodě a čím mladší jsme, tím více času na to máme. Můžeme změnit něco ve svém životním stylu, zbavit se některých zlozvyků a přijít včas na preventivní prohlídku. I proti rakovině se můžeme bránit tak, že o ní budeme co nejvíce vědět. Některé společnosti oslovují lékaře, aby si nechali otestovat své pacienty.
-
Přečtěte si články v rubrice: Civilizační choroby
Jiné nabízejí služby přímo laické veřejnosti. Ne všichni praktičtí lékaři však umějí jejich výsledky interpretovat. Ani pacienti ale netuší, v čem jim testy dokážou pomoci a v čem ne. Mnozí mají obavy nejen z vlastních výsledků, aby především z toho, aby se jejich výsledky nedostaly na veřejnost, nedověděl se je zaměstnavatel či zdravotní pojišťovna.
Studie, která by potvrdila či vyvrátila jejich obavy z možné diskriminace zaměstnavatelem v případě nepříznivých výsledků, však zatím neexistuje.
Skrytí nepřátelé
Mezi největší nepřátele organismu patří tuk, volné radikály a tichý zánět. Tělesný tuk nepředstavuje pouze viditelný problém s obezitou a jejími důsledky. Vědci z USA a Británie zjistili, že tuk zrychluje také stárnutí buněk. Rozplétá životně důležité genetické struktury uvnitř buněk, které pak s věkem chřadnou - zvláště u lidí s vyšší tělesnou váhou.
-
Nejúplnější přehled populárních diet v rubrice: Diety
Volné kyslíkové radikály se chovají velmi agresivně. Lze si je představit jako molekuly s jednou rukou volnou, která se honem rychle musí něčeho chytit. To „něco“ jsou životně důležité buněčné struktury, které tímto nahlodávají a ničí.
Tento oxidativní stres funguje jako řetězová reakce, proti které má organismus také dostatečně silnou munici v podobě glutationu, katalázy, některých stopových prvků a dalších molekul, které je dokážou nejen zneškodnit – tedy zneutralizovat, ale dokonce opravit škody, které už vznikly.
Nové směsi antioxidantů
Pokud to nestačí, a naopak stoupá koncentrace jiných látek jako například homocysteinu a oxidovaných lipidů, vznikají různá vážná onemocnění na která si lze vzpomenout, od aterosklerózy, přes makulární degeneraci a šedý zákal, Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc, choroby kůže, uší, kloubů… po zhoubné nádory.
-
Mohlo by vás zajímat: Jak se bránit vysokému krevnímu tlaku
Zatím není dokázáno, že by antioxidanty jako vitamíny A,C,E a další látky prodloužily život, mohou však chránit před předčasnou smrtí. Výzkum nyní pracuje na vývoji konkrétních směsí antioxidantů.
Třetím a možná ne příliš známým nepřítelem je tichý zánět.
Tak jako tichá voda břehy mele, nemusí se takový zánět vůbec projevovat bolestí a typickými zánětlivými příznaky. Jeho záludnost spočívá v tom, že je skrytý – může však vést k mnoha nepříjemným onemocněním – demencím, oběhovým chorobám a revmatismu.
Ač se moderní věda sebevíc snaží dodávat nové a účinnější preparáty, nic lepšího než je vyvážená pestrá strava, dostatek pohybu a veselá mysl ještě nikdo nevymyslel.