Čas a sportovní oblečení pomáhá k lepším výkonům
Sport už dávno není jen o pohybu, radosti z výhry a uvolnění endorfinů. Stačí se ohlédnout několik desetiletí zpět a je více než jasné, že sport prošel výraznou změnou, kromě tréninkových metod také v oblečení a technickém vybavení.
Sportovci se na počátku 20. století museli krom jiného vypořádat s nedostatkem času. Profesionálních sportovců byla jen hrstka, většinou to ale byli lidé, kteří tréninky absolvovali až po práci.
Nejen nedostatek času byl v té době překážkou k dosažení lepších výkonů. Krom již zmíněných tréninkových metod to bylo také nekvalitní oblečení a sportovní náčiní.
Sportovní revoluce v materiálech a střihu
Být rychlejší, lehčí a obratnější, přesně to potřebují sportovci od svého oblečení. Před 100 lety si muži oblékli šortky a triko a ženy šaty a vyrazili do boje. Neforemné plavky z tehdy dostupných materiálů nasákly vodou a místo plynulého klouzavého pohybu, stahovaly plavce ke dnu.
Mohlo by se zdát, že tak malý díl oblečení nemůže hrát zásadní roli. Opak je pravdou, právě plavky prošly materiálovou revolucí. Dnes jsou šité z materiálů, které snižují odpor vody a zároveň jsou pro tělo velmi pohodlné. Vývoj šel ale takovým směrem, že bylo nutné zatáhnout za záchrannou brzdu.
Nová technologie použitá u plavek Fastskin 3, strhla lavinu v posouvání světových rekordů ve většině plaveckých disciplín. To přimělo mezinárodní plaveckou federaci zpřísnit pravidla, zakázat tento směr vývoje a vrátit jej o krůček zpět, tak aby rozhodovalo jen plavecké umění a ne technika.
Příklady změn nalézáme ve všech sportech. Ženám dlouhé bílé šaty na tenisových kurtech zabraňovaly v rychlejších pohybech a plandavý úbor při gymnastice byl spíše za trest.
Zmiňované gymnastické úbory prošly velkou střihovou i materiálovou změnou a oblečení na tenis se zkracovalo a zkracovalo. Dnes na tenisových kurtech ženy běhají v krátkých slušivých sukýnkách s odhalenými rameny. Ale o to větší pohodlí a volnost pohybu jim to umožňuje.
To samé lze říci o cyklistických dresech. I ty se střihově změnily jen minimálně, za to díky materiálu jsou přilnavější a pomáhají tak k lepším výkonům. Bradley Wiggins při
vytvoření světového rekordu v hodinovce měl vyladěn každý detail svého dresu, jakýkoliv šev, či nerovnost znamená ztrátu setin sekund a v součtu pak vteřin.
I sportovci chtějí být trendy
U sportovního oblečení dnes nejde pouze o funkčnost. Stejně důležitá je pro vrcholové i amatérské sportovce estetika. Samotné olympijské hry jsou tak trochu módní přehlídkou. Každá země se snaží přijít s co nejoriginálnějším oblečením pro svůj tým.
Kombinace národních barev, funkční materiál a slušivé střihy jsou samozřejmostí. Připomeňme si kolekci naší výpravy na olympiádě v Londýně 2012 a poprask okolo modrých holýnek.
Především ženské sportovní úbory jsou dnes více sexy. Odhalené ruce, nohy i břicho byly před 100 lety nepředstavitelné. Upnuté dresy rýsují dokonale vysportované postavy, které dříve byly zahalené do nejmenšího detailu. Gymnastické dresy jsou poseté flitry, peřím a kamínky a barevností jenom hýří, zatímco tenkrát šlo o jednobarevné těžké šaty kalhotového střihu.
Sportovci mají na výběr z nespočtu barev, kombinací a vzorů. A jsou to právě oni, kteří udávají směr a trendy ve sportovní módě. My běžní uživatelé tak máme mnoho možností závislých na našem vkusu a rozpočtu. Vždy bychom ale měli myslet na soulad funkčnosti a estetiky.
Zdroj fotek: witt-international.cz a jogging-portal.com